Hemoroidy – diagnostyka i leczenie

Hemoroidy

Jaki powstają hemoroidy?

Hemoroidy pojawiają się w przypadku, kiedy żyły dookoła odbytu stają się  obrzmiałe i pojawia się stan zapalny.
Hemoroidy mogą być skutkiem napięć podczas oddawania stolca. Inne przyczyniające się czynniki to: ciąża, starszy wiek , przewlekłe zaparcia lub biegunka, a także stosunki analne.

Hemoroidy są albo wewnątrz odbytu — wewnętrzne, lub pod skórą dookoła odbytu—zewnętrzne.

Jakie są objawy  hemoroidów?

Występowanie w okolicach odbytu takich objawów, jak  podrażnienia, rany, ropnie i swędzenie, często mylnie  nazywane jest  hemoroidami. Tym czasem są to objawy innych chorób, lub po prostu zwykłych drobnych podrażnień.

Hemoroidy zwykle nie są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, jednak są często stosunkowo bolesne i sprawiają znaczny dyskomfort. W większości wypadków, symptomy hemoroidów znikają same po kilku dniach.

Chociaż wielu ludzi ma hemoroidy, nie wszyscy doświadczają tych samych objawów. Najbardziej powszechnym symptomem wewnętrznych hemoroidów jest  pojawienie się jasnych plamek krwi na powierzchni oddawanego stolca, papierze toaletowym lub desce. W niektórych przypadkach wewnętrzny hemoroid może wystawać przez odbyt , stając się drażniący  i bolesny. To jest tak zwany  wystający hemoroid.

Symptomami zewnętrznych hemoroidów są bolesne zgrubienia lub twarde guzy dookoła odbytu, które są wynikiem tworzących się  skrzepów krwi. Ten przypadek  znany jest jako zakrzepowy hemoroid zewnętrzny.

Ponadto, nadmierne naprężanie, wycieranie lub oczyszczanie okolicy odbytu może spowodować podrażnienie z krwawieniem i/lub swędzenie, które może doprowadzić do kumulacji negatywnych objawów. Nadmierne osuszanie śluzu może również spowodować swędzenie.


Jak często występują  hemoroidy?

Hemoroidy występują zarówno u kobiet , jak i mężczyzn.  Około połowa populacji przed pięćdziesiątym rokiem życia doświadcza tego problemu . Hemoroidy stosunkowo często pojawiają się u kobiet ciężarnych. Nacisk płodu na , jak również  zmiany  hormonalne , powodują powiększanie się naczyń krwionośnych . Te naczynia również są również poddawane znacznym napięciom podczas porodu. Na szczęście dla większości kobiet, hemoroidy spowodowane przez ciążę są tymczasowym problemem i samoistnie przemijają.

Jak się diagnozuje hemoroidy?

Gruntowna ocena i właściwa diagnoza przez lekarza są ważne kiedy występuje krwawienie z odbytu lub krew pojawia sie na stolcu  . Krwawienie może również być symptomem innych, znacznie groźniejszych dla zdrowia i życia chorób przewodu pokarmowego, takich jan na przykład rak jelita grubego.

Lekarz bada odbyt i prostnicę, by szukać obrzmiałych naczyń krwionośnych, które wskazują hemoroidy i również wykonuje palcem w rękawiczce badanie wewnątrz odbytu, aby wyczuć występowanie zgrubień i innych  anormalności.

Dokładniejsze badanie prostnicy pod katem występowania hemoroidów wymaga użycia  urządzeń takich jak jak anoskop  lub proctoskop, który jest przydatny do  kompleksowego badania całej prostnicy.

Aby wykluczyć inne przyczyny  krwawienia, lekarz może zbadać prostnicę i niższą okrężnicę.

Jak przebiega leczenie hemoroidów?

Leczenie  hemoroidów jest nakierowane  początkowo na uwolnienie pacjenta od bolesnych objawów tej choroby. Podstawowymi metodami redukującymi te objawy są

  • kilkakrotna w ciągu dnia  kąpiel w czystej, ciepłej wodzie ( bez dodatkowych szamponów czy płynów) przez około 10 minut
  • smarowanie specjalnymi kremami  chorobowo zmienionej części ciała

Profilaktyka hemoroidów

Zapobieganie nawrotom choroby wymaga  obniżenia napięć i nadwyrężania tej części ciała, czyli unikanie zaparć i twardych stolców. Lekarze często polecą  zmianę diety na bogatą w płyny, owoce i błonnik. Jedzenie dużej ilość błonnika i picie sześciu do ośmiu szklanek płynów w ciągu dnia ( nie alkoholu) powoduje rozrzedzanie się stolca. Luźniejsze stolce ułatwiają łatwiejsze  opróżnianie jelit  i zmniejszenie nacisków i naprężeń.

Dobre źródłami błonnika  są owoce, warzywa i potrawy oparte na pełnym ziarnie, np pieczywo żytnie pełnoziarniste. Dodatkowo, aby ten proces przyspieszyć i wspomóc, lekarze mogą sugerować zastosowanie odpowiednich suplementów diety  zawierających błonnik.

W skrajnych i zaawansowanych przypadkach, hemoroidy muszą być leczone endoskopowo  lub chirurgicznie. Takie zabiegi, w zależności od umiejscowienia, wielkości i typu wykonuje się podczas zwykłej wizyty w gabinecie lekarskim , lub w najcięższych przypadkach, podczas zabiegu chirurgicznego w szpitalu. .

Istnieje kilka metod, które można zastosować , aby  zmniejszyć wielkość wewnętrznych hemoroidów. Należą do nich

Podwiązywanie specjalnej gumki, która jest umieszczona dookoła nasady hemoroidów wewnątrz prostnicy. Zespół odcina krążenie i hemoroid znika  po kilku dniach.

Wstrzykiwanie w okolicy chorobowo zmienionej  specjalnego preparatu, który powoduje zwężanie , a następnie zanikanie hemoroidów

Podczerwona koagulacja. Można to prostym językiem określić jako “wypalanie” hemoroidów z a pomocą podczerwieni. Używa się do tego specjalnych urządzeń.

Zapobieganie pojawianiu się hemoroidów

Najlepszy sposób zapobiegnięcia hemoroidów  jest utrzymanie odpowiedniej diety. W ten sposób zmniejszając ciśnienie . Stosuje się także specjalne ćwiczenia, spacery i szybkie chodzenie . Zmieniona dieta, która zawiera wzrost ilości błonnika  oraz zwiększona ilość napojów ( nie alkoholu)  zmniejszają zaparcie i naciągając przez produkowanie stołków, które są bardziej miękkie i łatwiejsze by przejść i ulec wydaleniu.

Ponizszy firm w wersji angielskiej przedstawia prezentacje problematyki leczenia hemoroidów:
Leave a Comment